"Наивна" Ковачица у Завичајном музеју
У Галерији Завичајног музеја у Прибоју, почетком новембра, постављена је изложба слика чланова Галерије наивне уметности из Банатске Ковачице, којима су завичај и сеоски начин живота-главна инспирација.
Дела наивног сликарства, које је у малој општини у равном Банату, настало још 1939.године, када су двојица припадника словачке заједнице, почели да сликају за своју душу, без икаквог познавања академског приступа слици, као уметничком делу.
Галерија је јединствена била и по томе што су њени чланови, уместо плаћања чланарине, у обавези били да галерији поклоне по једну слику. Данас тај фонд броји око 800 дела наивног сликарства, за која знају на свим континентима и галерија се сматра јединственом појавом у историји светске уметности.
Главни мотиви за сликаре наиве из Ковачице су сеоски начин живота, пољски радови, благодети природе и њени плодови у готово свим годишњим добима, па обичаји, живописне ношње, банатске куће и све у мноштву боја и најфинијих детаља.
Многи их препознају и као "сликаре чистог срца", или још, можда најбоље и најкраће дефинише назив једне збирке у њиховој Галерији "Урамљене успомене".
Најпознатији представници сликарске наиве из Ковачице су Зузана Халупова и Мартин Јанош, чије слике красе галерије и приватне куће на свим меридијанима света.
Чланови ове уметничке заједнице из Ковачице насталим делима дали су значајан допринос нашој, али и светској културној баштини, као и помоћ етнографским изучавањима.