Основно образовање

Основна школа „ Вук Караџић“

Школа је основана 1957.године, због оснивања и развоја Фабрике аутомобила, која је почела са радом 1953.године. Седамдесетих година школа је радила у три смене, па је 1974. године дограђен и један део зграде.

И ако се последњих година број ученика смањује и даље је највећа градска основна школа, у којој школске 2008/9 године наставу похађа 904 ученика.

За постигнуте резултате у образовном раду Школа је добила велики број награда. Школа има библиотеку, ђачку кухињу, кабинете. Недостаје фискултурна сала.

Настављајући школовање бивши ученици О.Ш.“Вук Караџић“ постали су признати научници универзитетски професори, спортисти, лекари, радници.

Контакт:
О.Ш.“Вук Кaраџић“Прибој
Телефон: 033 452 087 
e-mail: osvuk@ptt.rs

Основна школа „ Бранко Радичевић“


ОШ „Бранко Радичевић“ је најстарија школа у граду , а њени високи образовни и васпитни
критеријуми почивају на традиционалним вредностима и иновацијама 21. века .

Период развоја васпитно образовног програма почиње након рата. У целокупном развоју школства у Прибоју ова школа одиграла је значајну улогу у развоју основног а делимично и средњег образовања.

Седиште садашње школе је у старом делу Прибоју. Школа располаже са специјализованим учионицама-кабинетима, библиотеком, ђачком кухињом. Ученици ове школе редовно освајају награде од општинских до републичких такмичења.

Школске 2008/2009 године у школским клупама је 614 ученика.

Директор школе:
Зоран Танасковић

Председник школског одбора:
Данијела Станковић

Председник Савета родитеља:
Драгана Ћирковић

Контакт:
О.Ш.“Бранко Радичевић“
Телефон: 033/445- 437
Веб сајт: www.bradicevicpb.edu.rs
e-mail: osbrpb@eunet.rs

Основна школа „Бранко Радичевић“ најстарија је градска школа у Прибоју. Оскудни подаци говоре да је почела са радом давне 1888. године у време када је Прибој био мало гранично насеље према Босни. Школа свој рад везује за три века током којих је имала успоне и падове, повремене прекиде у раду, али увек добар дух и озитивну енергију, коју и ученици ни наставни кадар никада нису губили.

На самом почетку имамо период настанка и развоја у специфичним условима, под таром турском и аустроугарском влашћу, која је имала и карактеристична обележја два различита друштвена поретка, феудалног и капиталистичког. Код народа тог периода постепено јача и национална свест и брже продиру идеје за национално слобођење, а рад и отварање школе у свему овом има велики значај. Врло је био тежак рада школе у остваривању њене просветарске мисије на описмењавању не само ученика, већ и становништва овог краја.

У периоду између два рата, ослобођењем и уједињењем народа Балкана, стварањем Краљевине Југославије, услови за рад школе постају повољнији, мада и даље оскудни, али са великим ентузијазмом учитеља који су ту радили.

Ослобођењем Прибоја, 12. Јануара 1945, настаје период када се може говорити о васпитно-образовном раду у школи која већ пружа боље услове за свестран развој ученика као личности. Осим што школа креће са окупљањем ученика који су дорасли за школу, крећу и течајеви и курсеви за просвећивање и описмењавање становништва. Школа постаје незамењив центар културног утицаја, а просветни радници ове школе као матичне, одлазе на испомоћ сеоским школама. Они постају и познати актери у друштвеном и политичком животу општине.

У просторијама наше школе почела је са радом и прва средња школа, прва библиотека, прва културно-уметничка друштва и многа спортска удружења. Школа је понела име песника Бранка Радичевића. У том чину има симболике – младалачки полет Бранка Радичевића, дивно се подудара са стваралачким надахнућем послератног развоја.

Зграда, у којој школа сада ради и расте, саграђена је 1964. године, а са радом је почела 6. септембра у 18 опремљених учионица, на око 2000 квадратних метара простора, а количину знања, које је протекла и још увек тече овим простором тешко је измерити. Једина је градска школа у општини која има велику и опремљену кухињу, а која у школи постоји од 1973. године. Ученици често уживају у дивним специјалитетима школских куварица, а најважније од свега је да се у школској трпезарији ученици друже, кад је потребно едукују, али и веселе и забављају.

Школа је поносна на библиотеку препознатљиву по великом броју наслова и пријатној атмосфери. У школи ради и зубна амбуланта.

Функционална и савремена фискултурна сала је реновирана 2020. уз помоћ локалне самоуправе и ЕУ ПРО, а исте године као вид подршке породицама, школа организује продужени боравак за ученике првог и другог разреда у којем најмлађи ученици креативно и забавно проводе време.

Од 2017. школа учествује у акцији “Чеп за хендикеп“, а од 2020. редовно сарађује са организацијом “Нурдор“. Сарадња школе са Црвеним крстом је константна. Школа је посебно поноснана на наставни кадар.
Ученици школе освајају дипломе и награде са разних такмичења како у знању, тако и у уметности и спорту.

Кроз школу је прошло више од 400 просветних радника и генерације и генерације ученика, од којих су неки познати у целој Србији па и шире. Неки од познатих научних радника, доктора наука, лекара специјалиста, инжењера, глумаца, уметника своја прва слова су научили у школи, а и данас је школа позната као школа из које излазе добри ђаци и још бољи људи.

У школи постоји Креативни кутак , који се налази у старој згради школе. Стара зграда нема велику техничку вредност, али успомене, историја, емоције и приче које су уткане у те зидове су непроцењиве. Школа негује деценијама унaзад народну традицију ,али примењује и иновације и технологије савременог доба.

Обележавање значајних датума, организовање разних забавних и едукативних активности, хуманитарних акција, укључивање у бројна дешавања и иновације у настави за школу су задовољство, а не обавеза. Школа је пионири у општини и први је почела са применом електронског дневника.

Школа располаже савременим наставним средствима и опремом која обухвата интерактивне табле,пројекторе, лаптопове и доступан интернет у свим учионицама и један од најсавременијих кабинета информатике, хемије и физике, као и базен.

Школске 2023/24.године наставу похађа 296 ученика. Истичу се резултати на такмичењима ученика из различитих области и свим нивоима. Издвајају се сјајни резултати на републичким такмичењима школске 2021/22./23/24. године. У друштвеној заједници школа представља синоним за развијање и подстицање спорских талената и постизање одличних спортских резултата, како у екипним спортовима, тако и у индивидуалним. Школа пружа додатну образовну и васпитну подршку применом индивидуализације и ИОП-а 1. Подршка ученицима се одвија и кроз реализацију различитих активности, као што су допунски рад, додатни рад, кроз сарадњу са породицом и сарадњу са свим релевантним институцијама. Сарадња са родитељима ученика којима се пружа додатна подршка је континуирана и сврсисходна процена на основу резултата самовредновања рада школе. Образујући и васпитавајући за 21. век школа велики број активности посвећује промоцији здравих стилова живота, толеранције и дечјих права, тј. усмерена је на промоцију одрживог развоја у најширем смислу речи, укључујући и развијање свести о очувању човекове околине. У школи се реализију секције, али и други облици културних, спортских, и друштвених активности. Издвајамо неке од традиционалних активности: Дечија недеља, Дан здраве хране, Спортски сусрети родитеља, ученика, наставника, Новогодишњи маскенбал, Бранкови дани, Музиком и стихом против насиља, Златне руке, и др. У школи се негује континуирано дух хуманости.

Посебан акценат је на безбедности ученика што обезбеђујемо дежурством наставника, видео надзором, сарадњом са породицама и школским полицајцем, подршком ваннаставног особља и низом превентивних активности као што у радионице, манифестације, промоције правих вредности и сл. Подстичемо и тежимо нултој толеранцији на насиље. Програми школе намењени превенцији насиља и заштити ученика су садржајни, сврсисходни и реално оствариви. Обухватају све узрасте ученика који су обухваћени образовно-васпитним радом. Поред ученика, значајан ресурс представљају запослени.

Поједини наставници активни су учесници међународних стручних конференција и скупова и сл. Као специфичности ученика у школи издваја се:

  • значајан број ученика који учествују на различитим такмичењима и постижу добре
    резултате, осим тога професионално настављају да се баве спортом и после основне школе;
  • неговање култутре бављења спортским активностима и другим ваннаставим
    активностима;
  • изузетно примећен рад Ученичког парламента, као и организација различитих
    културних и хуманитарних активности;
  • значајан број ученика (1/3) користи градски превоз (удаљеност од школе већа од 3
    км);
  • додатна образовно-васпитна подршка пружа се у просеку за око 10 ученика.

Бројно стање ученика десет година уназад:

Школска годинаУкупан број ученика у школи
2015/2016.450
2016/2017.440
2017/2018.401(+9)
2018/2019353(+8)
2019/2020335(+4)
2020/2021310
2021/2022300
2022/2023306(+3)
2023/2024296(+6)
2024/2025291(+6)

Основна школа „Десанка Максимовић“

Најмлађа основна школа у Прибоју, основана је као „Трећа основна школа“ у пролеће 1988.године, а од 1993 године носи име славне песникиње Десанке Максимовић.

Школа је у првој години оснивања имала 700 ученика. Број ученика је у сталном паду. У школској 2008/9 години у школским клупама је 502 ученика. У матичној школи је 484, а у издвојеним одељењима у Забрђу четири и Сјеверину 14 ученика .Издвојена одељења су четвороразредне школе.

За 20 година постојања осмогодишње школовање у ОШ„ Десанка Максимовић „ завршило је 1539 ученика.

Школа има савремено опремљену мултимедијалну учионицу. Ученици О.Ш„ Десанка Максимовић „ постижу запажене резултате, на предметним такмичењима знања, од општинских до републичких.

Контакт:
О.Ш.“ Десанка Максимовић“
Телефон: 033/244-5553
e-mail:demaks.pb@yahoo.com

За 20 година постојања осмогодишње школовање у ОШ„ Десанка Максимовић „ завршило је 1539 ученика.

Школа има савремено опремљену мултимедијалну учионицу. Ученици О.Ш„ Десанка Максимовић „ постижу запажене резултате, на предметним такмичењима знања, од општинских до републичких.

Контакт:
О.Ш.“ Десанка Максимовић“
Телефон: 033/445- 553
e-mail:demaks@yahoo.com

Основна школа „Благоје Полић“ у Кратову

Школа је почела са радом 26.новембра 1922. године као четвороразредна школа.Те године у школу је уписано 52 ученика. Од школске 1959/60 прераста у осмогодишњу школу са издвојеним одељењима у Брезнима, Јелачи и Челицама када је у школским клупама било 400 ученика.

Због смањења броја ученика укинуто је издвојено одељења у Брезнима.

Издвојено одељење у Јелачи укинуто је 2014. године.

Наставу у матичној школи у Кратову похађа 18 ученика, а у издвојеном одељењу у Челицама 4 ученика. Школа је солидно опремљена наставним средствима са специјализованим учионицама и кабинетом информатике. Наставни кадар је млад и стручан и на нивоу је градских школа.

Контакт:
О.Ш.“Благоје Полић“ Кратово
Телефон: 033 46 048 
e-mail: os-kratovo@verat.net

Oсновна школа „9.мај“ Саставци

Школа је почела са радом 1960. године у новосаграђеној згради у Саставцима. До 22.децембра 1973. године носила је назив „19.децембар„ и у свом саставу имала издвојена одељења у Забрњици, Крајчиновићима и Бучју као осморазредне школе.

Четвороразредне школе биле су у Крњачи, Булићима, Бучју 1, Калуђеровићима, Хер-Голешима, Касидолима, Међуречју, Црнуговићима, Заостру и Ритошићима. Школу су похађали ученици са подручја Србије Босне и Херцеговине и Црне Горе.

Од 27.октобра 1973 године школа мења назив у Основну школу „9.мај„ Саставци. Због смањеног броја ученика у школској 2008/9 години наставу похађа 97 ученика.

У матичној школи је 54, у издвојеним четвороразредним одељењима у Хер Голешима три и Заостру два ученика. У осморазредним одељењима у Забрњици и Крајчиновићима по 19 ученика.

Школа има кабинет информатике са мултимедијалном учионицом

Ђачке кухиње у Саставцима, Забрњици и Крајчиновићима не раде због малог броја ученика .

Контакт:
О.Ш.“9.мај“ Саставци
Телефон: 033/47-208
e.-mail: os9maj@gi.bits.yu.net

Основна школа „Никола Тесла“ Бања

Основна Школа „Никола Тесла“ најстарија je школа у Прибоју и југозападној Србији. У историју образовања ушла је захваљујући чувеном манастиру Св.Никола на Бањи која је под његовим окриљем започела рад 1853.године. 

У једној од просторија конака, први учитељи и емисари културе и просвећености почели су описмењавање мештана. Настава се изводила дискретно у виду обуке манастирских ђака за литургијске и друге сакралне обреде. Резултати су били скромни због необучености учитеља, недостатка књига и наставних планова.

Захваљујући учитељу Вуколи Госпићу 1936. године саграђена је школска зграда. Новији део зграде, дограђен је 1969. године. Школа је опремљена према свим критеријумима који су неопходни за редовно одвијање наставе. Има кабинет информатике, ђачку кухињу, а у школском дворишту су два уређена терена за мале спортове.

У школској 2008/9 години у школсим клупама је 151 ученик. У матичној школи 135, а у издвојеном одељењу у Калафатима 16 ученика.Издвојено одељење у Мажићима је затворено.

Контакт:
О.Ш.“Никола Тесла„ Прибојска Бања
Телефон: 033/451-118
e-mail: osnteslabanja@ptt.rs

Средње школе

Пронађите информације о средњим школама у Прибоју.

Општинска управа Прибој
12. Јануара бр. 108
31330 Прибој

Пон – Пет: 07:00 – 15:00

Најновије вести из локалне самоуправе, чланци и догађаји

Званична презентација Општине Прибој ©2009-2024