Srednje škole

Mrežu srednjih škola na području opštine Priboj čine Gimnazija i Mašinsko-elektrotehnička škola.

U Gimnaziji se obrazuju učenici za dva smera: društveno-jezički i prirodno- matematički. U Mašinsko-elektrotehničkoj školi se obrazuju učenici u tri područja rada u okviru kojih je 13 obrazovnih profila.

 

Mašinsko- elektrotehnička škola

Početak rada Mašinsko-elektrotehničke škole vezuje se za 12. decembar 1947. godine kada je formirana Stručna produžna škola za učenike u privredi, što predstavlja značajan događaj u istoriji grada i u njegovom razvoju – ekonomskom i duhovnom. Godine 1950. školovanje je završila prva generacija kvalifikovanih majstora različitih struka i zanatskih opredeljenja. U periodu od 1953. (kada je i osnovana Fabrika automobila Priboj – FAP) do 1960. godine, u okviru Fabrike radila je Majstorska škola za obrazovanje i dokvalifikaciju radnika kao i Škola za strane jezike, razni kursevi, seminari, specijalizacije…

Pri Fabrici automobila 1960. godine otvorena je Tehnička škola za obrazovanje tehničara mašinskog i motornog smera i ovo je bila prva srednja stručna škola  u Raškoj oblasti. Prva generacija sa stečenom diplomom četvrtog stepena stručne spreme završila je školovanje 1964. godine. Od 1960. godine škola se razvijala ali je i menjala svoje ime. Nosili smo nazive: Tehnička škola, Mašinski školski centar, Mašinska tehnička škola, Obrazovni centar u Priboju, Obrazovni centar “Veljko Vlahović”, Srednja škola “Veljko Vlahović”… Od 23. novembra 1992. godine škola nosi današnji naziv Mašinsko-elektrotehnička škola.

Škola je 2003. godine ušla u prvu fazu Reforme srednjeg stručnog obrazovanja u okviru koje je, kroz CARDS I, Evropska unija preko Evropske agencije za rekonstrukciju i razvoj finansirala savremena nastavna sredstva i opremu za ogledni obrazovni profil autoelektričar, ali i brojne obuke profesora. Tada su po prvi put upisani učenici u ovaj obrazovni profil, a  škola je dobila računarsku opremu, odnosno opremu za dijagnostiku i laboratorije. Kao učesnik prve faze Reforme srednjeg stručnog obrazovanja, naša škola bila je deo tima zaduženog za  Politiku i strategiju razvoja stručnog obrazovanja u Srbiji.

Od 2009. do 2013. godine škola je učestvovala u projektu „Regionalni centri kompetencije – RECEKO“, zajedno sa 12 srednjih stručnih škola pod pokroviteljstvom Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ. Ministarstvo prosvete i nauke je 2011.godine u saradnji sa GIZ-om, u okviru reforme srednjeg stručnog obrazovanja,  pokrenulo projekat ZORA u Zlatiborskom okrugu, čiji je deo bila i naša šola.   Projekat je sproveo  istraživanje regionalnog tržišta rada,  kako bi doprineo decentralizaciji obrazovnog sistema i razvoju regiona. Usklađivanjem potreba i ponuda za kvalifikacijama na regionalnom nivou, omogućava se mladim ljudima da lakše odaberu buduće zanimanje i pronađu zaposlenje.

U Mašinsko-elektrotehničkoj školi u periodu od 1947. godine do 2024/2025. godine školovanje je završilo preko 18.000 učenika ili 74 generacije maturanata. Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima Republike Srbije je izvršila kompletnu rekonstrukciju Mašinsko-elektrotehničke škole i izgradnju fiskulturne sale 2018/2019. godine.

Na početku školske 2024/25. godine Mašinsko-elektrotehničku školu su upisala 373 učenika u 15 odeljenja, u tri područja rada – mašinstvo i obrada meatala, elektrotehnika i ekonomija, pravo i administracija. U prvi razred upisana su 94 učenika. Škola trenutno obrazuje učenike u  pet obrazovnih profila: tehničar za kompjutersko upravljanje (CNC) mašina, tehničar informacionih tehnologija, ekonomski tehničar, operater mašinske obrade i električar.   

U okviru projekta “Kreiranje podsticajnog poslovnog okruženja za zapošljavanje mladih u prekograničnom području Republike Srbije i Crne Gore – BEYOND”, čiju realizaciju kofinansira Evropska unija kroz Program prekogranične saradnje, naša škola opremljena je savremenim CNC strugom, robotskom edukacionom ćelijom FANUC i računarima za programiranje i modeliranje.  Predstavnici Mašinsko-elektrotehničke škole na četvorodnevnom studijskom putovanju posetili su Austriju.  Projekat, u okviru finansijskog Instrumenta pretpristupne pomoći IPA sprovode Regionalna razvojna agencija Zlatibor iz Užica, Inovaciono-preduzetnički centar „Tehnopolis“ iz Nikšića i Republička privredna komora Crne Gore.  

Na Devetnaestom Međunarodnom sajmu obrazovanja „Putokazi“, održanom u martu 2024.godine u Novom Sadu, na kome je predstavljeno više od 500 obrazovnih profila i sveobuhvatna ponuda srednjeg, višeg i visokog školstva u našoj zemlji, Mašinsko-elektrotehnička škola nagrađena je diplomom sa zlatnom medaljom

Kao srednja stručna škola težimo da održimo kontinuitet u našem radu negujući i čuvajući od zaborava sve ono što je dobro. Jako je teško biti savremen tokom sedamdeset šest godina, posebno u vremenu brzog tehničko-tehnološkog razvoja. U prethodnom periodu, škola je na vreme prepoznala savremene tendencije u razvoju stručnog obrazovanja i uključila se u mnoge projekte, tako da je Mašinsko-elektrotehnička škola i danas po svom radu i uspehu prepoznatljiva u širem regionu.

Prihvatajući teškoće kao izazove, zaposleni u školi su spremni da slede viziju razvoja škole u pravcu ostvarivanja saradnje sa socijalnim partnerima i praćenja njihovih potreba za kadrovima uz inoviranje postojećih i razvijanje novih obrazovnih profila. Želimo da stvorimo modernu i savremenu školu, sa razvijenom timskom strukturom rada, koja pored dobre opremljenosti, akcenat stavlja na razvoj ljudskih resursa.

Kontakt:
Mašinsko elektrotehnička škola 

ul. Vuka Karadžića br.5 Priboj 
Telefon: 033/2452-170
Saznajte više o METŠ na www.metpb.edu.rs
ePošta: metskola@gmail.com

Direktor škole:
Zvonko Prijović

Gimnazija Priboj

Gimnazija u Priboju počela je sa radom 1.septembra 1964. godine , kao istureno odeljenje Gimnazije iz Prijepolja pri Srednjoj ekonomskoj školi .Tada je imalo samo jedno odeljenje Gimanzije.

U novom delu Priboja 1970. godine izgrađena je nova školska zgrada.Kao samostalna četvororazredna srednja škola registrovana je 11.maja 1971 godine .

U Gimnaziji je i Galerija „Spirala „ koja je organizator vrlo zapaženih likovnih izložbi.

Kontakt:
Gimnazija Priboj
ul. Nemanjina br.37 Priboj
Telefon: 033/455-180 
e-mail: pbgimnazija@ptt.yu

Više o Gimanziji Priboj na   gimnazijapriboj.edu.rs

Osnovno obrazovanje

Pronađite informacije o osnovnom obrazovanju u Priboju.

Opštinska uprava Priboj
12. Januara br. 108
31330 Priboj

Pon – Pet: 07:00 – 15:00

Najnovije vesti iz lokalne samouprave, članci i događaji

Zvanična prezentacija Opštine Priboj ©2009-2024