Pribojski odbornici, u utorak, 25. marta, zasedali su prvi put u ovoj godini.
Sedmo zasedanje lokalnog parlamenta u ovom sazivu počelo je minutom ćutanja i odavanja pošte za nastradale u požaru u Kočanima u Makedoniji, zatim 16-oj žrtvi od pada nadstrešnice u Novom Sadu, kao i svim žrtvama NATO agresije na SR Jugoslaviju.
A pri usvajanju dnevnog reda, odbornici opozicije, odnosno grupe građana “Složno u pobedu”, podneli su zahtev za dopunu dnevnog reda, koji je, prema rečima šefa ove odborničke grupe, dr Nenada Anđića, podržalo i preko 300 sugrađana – za sadnju 16 stabala drveća u znak sećanja na 16 žrtava novosadske tragedije, i to u novom delu grada, na parceli pored Nemanjine ulice i ugostiteljskih lokala, ispred zgrade “Kifla”.
Predlog dopune dnevnog reda nije dobio potreban broj glasova odbornika da bi se našao na ovom skupštinskom zasedanju, a na taj zahtev, pre izjašnjavanja Skupštine, odgovorio je predsednik Opštine Priboj Lazar Rvović, istaknuvši da veruje da nema građanina ove zemlje koji ne saoseća sa porodicama žrtava tragičnog događaja u Novom Sadu, i da u lokalnoj samoupravi nemaju ništa protiv jedne takve ideje, ali da ta pomenuta parcela nije vlasništvo Opštine, već FAP-a, a da se, pored toga, na njoj nalazi i jedna od centralnih šahti gradske kanalizacije. Podnosioce zahteva predsednik Rvović je pozvao na razgovore i da na osnovu predloga Odeljenja za urbanizam Opštinske uprave zajednički iznađu adekvatno rešenje za sadnju drveća u znak sećanja na žrtve novosadske tragedije.
I već posle usvajanja dnevnog reda, i spajanjem tačaka, odnosno objedinjavanjem rasprave za sva kadrovska rešenja, negodovali su odbornici opozicije, pa je došlo do petominutne pauze, u kojoj je dogovoreno da se predviđeno vreme za raspravu udvostruči, pa je rad nastavljen.
Rasprava po 16 tačaka dnevnog reda trajala je šest i po sati. Na momente je bila i žučna, ne retko i sa povećanim tenzijama, ali se sve ipak završilo bez incidenata.
Lokalni parlament je najpre utvrdio prestanak mandata odbornici Almi Bećirović sa izborne liste “Pravde i pomirenja”, na osnovu podnete ostavke, a za zamenika sekretara Skupštine opštine, zbog objektivnih okolnosti, izabrana je diplomirana pravnica Dušica Komarica.
Na osnovu raspisanog konkursa za Opštinskog pravobranioca Opštine Priboj, ponovo je postavljena diplomirana pravnica Jelena Prijović, koja je taj posao obavljala i u prethodnom mandatu. Takođe, na osnovu sprovedenog javnog konkursa, za direktorku “Zavičajnog muzeja” imenovana je novinarka Nada Milićević, koja je trenutno bila vršilac dužnosti direktora ove kulturne ustanove.
Doneta su i rešenja o razrešenju i imenovanju predsednika i članova Upravnog i Nadzornog odbora Centra za razvoj usluga socijalne zaštite, kao i članova Školskog odbora OŠ “Blagoje Polić” iz Kratova.
Doneta je i Odluka o izradi izmene Plana generalne regulacije gradskog područja opštine Priboj. Kako su obrazložili iz Odeljenja za urbanizam Opštinske uprave, nakon donošenja ove odluke sledi izbor obrađivača koji će razmotriti sve primedbe i predloge građana, zauzeti stav o njihovom prihvatanju ili odbacivanju. Sve će to razmatrati i Opštinska komisija za planove, sprovešće se i javni uvid, pa će tek konačna verzija ovog plana, sa svim primedbama i predlozima građana, doći ponovo pred odbornike na usvajanje.
Većinom glasova usvojeni su i Godišnji program zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta opštine Priboj u tekućoj godini, kao i Operativni plan odbrane od poplava na području opštine Priboj za vode drugog reda, takođe za 2025. godinu.
Skupština opštine razmatrala je i usvojila izveštaje o radu, za proteklu godinu, pribojskih javnih ustanova kulture i socijalne zaštite – “Centra za socijalni rad”, “Centra za razvoj usluga socijalne zaštite”, “Gradske biblioteke”, “Zavičajnog muzeja” i Doma kulture “Pivo Karamatijević”.
I ovo skupštinsko zasedanje završeno je brojnim pitanjima i predlozima odbornika, koje predstavnici građana u lokalnom parlamentu, uglavnom, i postavljaju u njihovo ime.