U potrazi za inspiracijom, prirodnim lepotama i kulturno-istorijskim znamenitostima ovog kraja, učesnici 51.saziva Mileševske kolonije, tradicionalno su posetili Priboj 23.avgusta.
Mileševska kolonija je jedna od tri najstarije umetničke kolonije u našoj zemlji, koju organizuje Dom kulture Prijepolje, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja, i za cilj ima okupljanje već dokazanih umetnika, ne samo iz naše zemlje već i regiona i Evrope, kako bi upoznajući se sa kulturnim i istorijskim nasleđem doline Lima, sakupili utiske, koji su od presudnog značaja za stvaranje nekih budućih umetničkih dela.
Osim oslanjanja na kulturnu baštinu Prijepolja, Mileševe, Pljevalja i drugih mesta u okolini, tradicionalno inspiracija se uvek potraži i u jednom od najvećih istorijskih i kulturnih dobara ovog kraja, manastiru Sveti Nikola u Pribojskoj banji, ali i u stalnoj postavci Zavičajnog muzeja Priboj.
“Internacionalna kolonija i ljudi koji ovde dolaze, iz regiona ali i iz celog sveta, mislim da je veliko zadovoljstvo uvek doći u Priboj, doći ovde na Banju i svake godine iznova dovesti naše nove goste, tako da mislim da svi odu odavde puni utisaka i da uživaju ovde”, kaže Mirko Malešić, urednik likovnih programa u prijepoljskom Domu kulture.
Mileševska kolonija je koncipirana tako, da umetnici tokom svog sedmodnevnog boravka u manastiru Mileševi, Prijepolju i ovom kraju, ne stvaraju svoje radove na licu mesta, već obilaze prirodne lepote i kulturno – istorijske znamenitosti ovog kraja i crpe inspiracije za umetnička dela koja će u grad Belog anđela doneti naredne godine.
“Utisci su više nego pozitivni, ovde sam već peti dan, i mi kao što već znate svaki dan idemo u obilazak poznatih znamenitosti u okolini, tako da inspiracija za rad koji će nastati u narednih godinu dana zaista neže manjkati”, rekla je Bosa Ostić, akademska slikarka.
Mileševska kolonija ima pre svega umetničku dimenziju, ali i onu drugu, promotivnu funkciju, da na najbolji mogući način predstavi i populariše, ne samo Prijepolje, već i kompletan ovaj kraj, i kao takva je jedna od najbolje organizovanih.
“Ja mislim da je jedan od najboljih koncepata kolonije na kojima sam bio, s obzirom da se učesnici praktično nedelju dana opuštaju, druže i upoznaju, skupljaju neku inspiraciju iz okoline. Sam prostor gde se kolonija odvija i uopšte ekskurzije koje su organizovane su zaista inspirativne i ko nije bio u ovom kraju, za njega je to jedan izuzetan doživljaj”, istakao je kao svoj utisak Nemanja Smičiklas, docent Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu.
Zajedništvo na polju umetničkog stvaralaštva i baštinjenja kulture doline Lima, odražava se u dobroj saradnji kulturnih ustanova dva grada, pre svega Doma kulture iz Prijepolja i Zavičajnog muzeja u Priboju.
“Ovo je tradicionalna saradnja sa Domom kulture u Prijepolju, oni su svakako nedavno kod nas izlagali povodom pola veka postojanja kolonije, jednu retrospektivu radova, tako da mi sa zadovoljstvom svake godine ugostimo umetnike koji su deo kolonije”, kaže Nada Milićević, direktorka Zavičajnog muzeja iz Priboja.
U manastiru Svetog Nikole u Pribojskoj banji, trenutno se izvode radovi na istraživanju fresaka naosa i priprate, kao priprema za konnzervatorsko-restauratorske radove, za šta je zadužen Republički zavod za zaštitu spomenika kulture iz Beograda.
“Trenutno smo na polovini naših istraživanja, završili smo istraživanja na živopisu na priprati, sada smo u naosu. Ovde radi nas četvoro i tu su uključene mlade kolege u okviru projekta moja prva plata i njihov doprinos je veliki, te se njihovi prvi koraci u ovoj struci odvijaju baš ovde, na terenu koji je od izuzetnog značaja. Radovi će potrajati još nedelju dana, ali tu ima posla za još ispitivanja”, kaže Stojanka Samardžić, konzervator-restaurator iz Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Radovi ovogodišnjeg saziva Mileševske kolonije biće predstavljeni na izložbi, koja će biti upriličena u prijepoljskom Domu kulture, tradiocionalno sledeće godine, pred okupljanje sledećeg saziva.