Министарство заштите животне средине Владе Србије, заједно са општином Прибој, у овој години реализовало је бројне пројекте, на очувању здраве животне средине, чиме су и решили многе еколошке проблеме - констатовано је приликом посете општини Прибој, Александра Дујановића, државног секретара у овом Министарству.
Државни секретар Дујановић у пратњи народног посланика Крста Јањушевића и енергетског менаџера општине Прибој Марка Јањушевића, обишли су реализоване инвестиције, али и пројекте који ће ускоро бити завршени.
"У бројне пројекте у Прибоју ове године Министарство је уложило 55 милиона динара. Задовољан сам реализацијом заједничких пројеката, што потврђује решеност локалне самоуправе да са ресорним министарством, настави сарадњу и у наредној години, на новим пројектима али и подизању еколошке свести, на још већи ниво.", рекао је Дујановић.
Очување здраве животне средине је значајан акценат у раду ове Владе Србије, али и локалне самоуправе у Прибоју. То се показује и на делу, реализацијом одређених пројеката. Почетком године у Прибоју, на Потпећком језеру, били смо сведоци ружних слика нагомиланог плутајућег отпада, које је на брану поменуте ХЕ а тиме и Прибоја, стизало из узводног подручја реке Лим.
То је сада, највећим делом решено, затварањем и рекултивацијом депоније "Стањевине" у општини Пријепоље, а за још увек долазећи плутајући отпад, постављене су тзв. ланчанице или речне преграде, како на Потпећком језеру, тако и на току Лима у општинама Нова Варош и Пријепоље, па ово језеро сада, на задовољство свих љубитеља природе, изгледа прелепо.
Прибој је ове јесени добио на употребу и градску топлану на биомасу, па је уз квалитет грејања и економске ефекте, у највећој мери смањена и загађеност ваздуха, а поред грејања на даљински систем, предузете су и заједничке акције на очувању квалитета ваздуха заменом неадекватних индивидуалних ложишта, еколошки ефикаснијим.
Нова ложишта уградило је преко 60 наших суграђана, који су више него задовољни.
“Ја сам не задовољна, него презадовољна. До сада смо трошли 15 кубика дрва и три тоне угља, а грејали смо само две просторије. Сада је топло у целој кући, пуно је и лакше и јефтиније. Хвала свима од срца.", рекла је наша суграђанка Смаила Бербо, приликом обиласка њеног домаћинства.
Уместо дивљих депонија уређене су оазе природе, доскора некултивисани простор ушћа реке Увац у реку Лим, сада се претвара у парк природе, пешачко - бициклистичка стаза поред Лима у Старом Прибоју, ових дана биће употпуњена и новим дрворедом.
Заједничих пројеката ресорног министарства и локалне самоуправе на очувању животне средине, биће и у наредној години, а акценат ће бити, пре свега на младима, њиховој едукацији и подизању еколошке свести свих грађана, јер је превентивно деловање, увек било најбољи лек.